top of page
Kako da postanem radio-amater?

Odlučio si: sviđa ti se, želiš da postaneš radio-amater. Šta i kako dalje? 

Postupak je jednostavan, ali zavisi od toga čime želiš da se baviš. Ako te interesuje da postaneš operator i da uspostavljaš kontakte sa drugim radio-amaterima širom sveta, postupak se sastoji od sledećih koraka: 

1. Pripremi se i položi ispit za zvanje radio-amatera

2. Završi formalnosti oko dokumenata

3. Opremi se i počni da radiš

Pripremi se i položi ispit

Savez radio-amatera definiše radio-amaterske klase koje određuju šta možeš dalje da radite, koji su ti opsezi na raspolaganju, koliku snagu možeš da koristiš kod emitovanja i druge detalje koje možeš pogledati @ovde. 

@Programi znanja potrebnih za pojedine klase dostupni su na ovom sajtu.

Resursi za učenje su raspoloživi na internetu, ali možeš pohađati obuku koju organizuju i sprovode lokalni radio-klubovi. Najbolje je da kontaktiraš najbliži klub i oni će ti dati potrebne informacije. U ovoj listi možeš videti koji ti je najbliži klub.

Ispit se polaže pred ispitnom komisijom popunjavanjem testa koji odgovara programu klase koji se polaže. Primer testa koji može da posluži za vežbanje možeš naći na @platformi za obuku Saveza. 

Završi formalnosti oko dokumenata

Prvi korak posle uspešnog polaganje ispita je podnošenje zahteva za pozivni znak koji dodeljuje Savez. 

Sa dobijenom potvrdom od Saveza podnosi se zahtev za licencu u Ratelu. 

Na osnovu važeće licence, kada se odlučiš i nabaviš opremu, podnosiš zahtev za dozvolu za radio-stanicu, opet kod Ratela. Tek kada dobiješ dozvolu možeš da počneš da radiš na svojoj radio-stanici, u skladu sa svojom klasom i njenim ograničenjima. 

 

Procedure dobijanja pozivnog znaka i licence

Procedura dobijanja dozvole za radio-stanicu 

Opremi se i počni da radiš

Za početak, ne mora sve da izgleda kao na slici desno. Dovoljan je jedan uređaj i što bolja antena. Ipak, pre svega, potrebno je dobro razmisliti. 

 

Smisli šta te zapravo interesuje. Od toga će zavisiti odgovarajuća oprema, potreban prostor i pogodna lokacija. DX-ing, takmičenja, neobavezno uspostavljanje veza, ćaskanje na lokalnom repetitoru, rad u prirodi…  

Uređaj ne mora biti nov, ima dosta kvalitetnih uređaja koji se mogu nabaviti za relativno skroman iznos. Prati radio-amaterske berze na internetu, lokalne sastanke u radio-klubu, redovne susrete amatera na kojima se razmenjuje oprema. Raspitaj se kod starijih i iskusnijih, traži od njih preporuku za traženje ili mišljenje o opremi koju si našao u ponudi. 

Samogradnja može biti dobar izbor za početak, naročito ako voliš da majstorišeš. Ne moraš krenuti od nule, nude se kompleti delova kod kojih je neko već odradio najveći deo posla oko razvoja, konstrukcije i ispitivanja. Dovoljno ih je pažljivo sklopiti i dobijaš potpuno upotrebljiv uređaj za male novce. 

 

Antena je najvažniji deo celog sistema, jer ni jedan uređaj ne može nadoknaditi ono što loša antena upropasti. Postoje stotine hiljada varijanti antena, kupovnih i onih iz samogradnje. Opet se treba posavetovati sa iskusnijima, istraživati po internetu i odabrati pravo rešenje za raspoloživu lokaciju, naročito ako postoje ograničenja u slobodnom prostoru i drugim uslovima za postavljanje antena.  

 

Prostor može biti problem ako nemaš kutak u koji možeš da se smestiš. U početku je dovoljan i deo radnog stola ili zgodna polica. Treba imati u vidu da, kako vreme prolazi, broj uređaja i prateće opreme se povećava, pa prostor može postati kritičan.  

 

Lokacija može mnogo da utiče na kvalitet rada i nivo uživanja u hobiju. Po pravilu, danas su gradske lokacije preplavljene smetnjama, pa neki ozbiljan rad sa visokim nivoom šuma traži veliku veštinu i snalaženje. Obično je u gradu problem i postaviti ozbiljniju antenu, ali se ljudi i tu snalaze. Plac izvan grada, roditeljska vikendica koja je je nekada bila veoma nisko na listi interesovanja može sada postati veoma bitna i iskoristiva. Sve treba pažljivo razmotriti i isplanirati jer je opremanje lokacije skup posao. Naravno, ako imaš nameru da se baviš SOTA, FF i sličnim aktivnostima, nema problema: lokacija je ceo svet. 

Radio-klub može biti rešenje ako su oprema, prostor i lokacija problem. Udruženim snagama sve se lakše postiže, fondovi se lakše popune a ima i više udruženog znanja i iskustva. Kao klub možete tražiti i pomoć od lokalne zajednice, a zauzvrat doneti neku korist i doprinos toj zajednici. Zajedno, sve je lakše i brže: obuka i ispiti za nove članove, akcije na podizanju antena, sklapanje uređaja, učešće na takmičenjima. Ako nemate klub, skupi društvo i formirajte ga!    

bottom of page